www.rencin.cz
 

Závislost na nezávislosti
Když jsem v roce 2000 kandidoval v senátních volbách jako nezávislý kandidát, byl jsem na to velmi hrdý a postavil jsem na tom značnou část své volební kampaně. V červnu jsem dokonce prohlásil, že: "Nezávislost je zapotřebí chápat především jako názorovou a ekonomickou nezávislost na politických stranách."

Současná politika však má nový recept jak uspět. Stačí známá tvář ve spojení s kouzelným slovíčkem "nezávislý". Ukázaly to volby do EP, kdy "Sdružení nezávislých kandidátů" i "Nezávislí" předstihly i zavedené politické strany. Důvod je velmi jednoduchý. Jde totiž o velmi cennou značku. "Podpora vychází z rozčarování lidí z výkonu politických stran, slova jako hnutí a nezávislí přitahují," říká sociolog Jan Herzmann. To dobře vědí i mnohá politická uskupení. "Nezávislé" kandidátky už pravidelně vítězí v komunálních volbách. "Nezávislí" před čtyřmi lety zabodovali i v Plzeňském kraji, v krajských volbách v roce 2000 uspělo šest kandidátů z hnutí Nezávislí. Podle politologů nejsou bez šance v jakýchkoliv volbách. "Jsou skutečně černým koněm politiky," tvrdí politolog Tomáš Lebeda.

Kdo je tedy dnes skutečně nezávislý? Osobně jsem přesvědčen, že už asi nikdo. Každý se někdy se svým názorem někam zařadí na politickém spektru. I já jsem po prohraných volbách stál před rozhodnutím. Zůstat sám jako voják v poli nezávislý na nikom a na ničem, nebo zvolit spolupráci s kolektivem stejně smýšlejících lidí. Dnes vím, že mé nelehké rozhodnutí bylo krokem správným směrem. Za tři roky členství v KDU-ČSL jsem si uchoval názorovou i ekonomickou nezávislost. Přestal jsem však také být závislý na nezávislosti.

Každý "nezávislý" kandidát ve skutečnosti někam názorově patří. Pokud tvrdí opak, může působit podezřele. A pokud některá politická strana, hnutí či uskupení má "nezávislost" dokonce v názvu, je zapotřebí mít se na pozoru. Může to být jen laciný reklamní trik s cílem získat si voličskou přízeň a pak se v tichosti politicky "vybarvit". Dřív nebo později tak musí učinit každý. Skutečně demokratická politika umí přemoci "zhoubný" vliv stranictví. Strany musejí být, ale nesmějí překážet. A opravdové stranictví "z přesvědčení" ne vždy ubíjí individuálnost. (jk)

Na slovíčko
Manažer je člověk, který má - přeloženo doslovně "něco v ruce". Manažer něčím hýbá, něco ovlivňuje. Měl by to být kreativní člověk s velkými zásluhami a malými vadami. Někdy je tomu však naopak. Výsledkem je pak buď velký úspěch nebo velký neúspěch.

Je-li manažer mocný, přitahuje k sobě poslušné loutky jako světlo můry. Je-li naopak mecenášem, kdekdo mu podkuřuje, zvláště když směřuje své finance především na sociální účely a potřebným.

Největší kritiku ze všech stran ovšem vyvolá, přikloní-li se k některé politické straně. Mnozí manažeři baží po penězích a po moci, chtějí ovlivňovat veřejné mínění nebo dokonce předávat své vize. Opravdový manažer však ví, že má obrovskou odpovědnost a že by měl chtít a dělat jen to nejlepší. Musí mít cit pro danou situaci a schopnost dravé iniciativy.

Ve své naivitě jsem si donedávna myslel, že jsem již uzrál a stal se manažerem v tom nejlepším slova smyslu. Dnes vím, že se budu muset ještě mnohému naučit. Vyvíjet dobrou strategii a současně ovládat taktiku není vůbec jednoduché. To platí pro každého z nás, i když si to někdy ani neuvědomujeme. V určitém slova smyslu je každý z nás manažerem. Manažerem svého vlastního života. Pouze čas pak ukáže, zda člověk byl kladivem nebo kovadlinou, zda se uměl zařadit, ale ne podřídit, zda byl tolerantní, ale přitom netoleroval všechno, zda občas povolil, ale nikdy se nevzdal.

Držme si navzájem pěsti, ať v tom konečném účtování obstojíme.


Ing. Jaroslav Komora,CSc.

Komorník - nezávislý občasník Jaroslava Komory
Borůvková 11, 312 14 Plzeň , tel. 377 223 604, 377 223 074, fax. 377 225 477, e-mail: komora@sumavanet.cz

Tištěná verze : zpracování Vogel Medien International s.r.o.
Internetová verze : Informační server ŠumavaNet.CZ