( Komorník 4/2001 )

I v politice melou boží mlýny pomalu, ale melou jistě.

I v časech předvánočních se může uvažovat o politice, když k tomu okolnosti vybízejí. Zpráva o odstoupení plzeňského podnikatele Jaroslava Komory z druhého (volitelného) místa krajské kandidátky KDU-ČSL možná někomu připadala jako blesk z čistého nebe. Kdo však blíže poznal pana Komoru, ten se nepodivil. On, politický „mladík“, totiž ví, na rozdíl od některých politických „dědečků“, jak se správně a ve správném okamžiku zachovat. „Nechci být kamenem úrazu“, prohlásil a odešel neporažen.

V popředí jeho rezignace dominovala racionalita v souladu se zájmy KDU-ČSL i Čtyřkoalice jako celku, nikoliv sobecký pragmatismus. Ten by neměl v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny „zachraňovat“ ani ostřílené politiky. To záleží jen na nás. Každý život končí, i ten politický. Praxe napovídá, že umíráček zvoní dříve u těch, kteří nepředvídají a myslí omezeně, po kupecku, něco za něco. Politik nemá myslet na sebe, ale na druhé. To není fráze, tak to má být! Politik, říká se, běží na dlouhé trati a bývá to dráha často klikatá a hrbolatá. Klopýtnout se může, ale vstát se musí. Podnikatel Komora nechce být politikem z nouze a už vůbec nechce z politiky žít. To vskutku nemusí. On chce žít pro politiku a ví jak. O tom přesvědčil svými prvními kroky na regionální politické scéně. Slušnost, poctivost, korektnost, nekonfliktnost, neslibování, ale konání, lidé upřednostňují, protože nesnášejí honbu za politickými koryty.

V atmosféře politikaření ve stylu Opoziční smlouvy, které nám předvádí ČSSD za podpory ODS, panuje nezájem o to, co člověk vykonal, charakter se nebere a minulost se kádruje myšlenkovými šablonami z dob normalizace. T.G. Masaryk pravil v Čapkových Hovorech, že politika rozumná a poctivá je nejúčinnější a nejpraktičtější.

„Nakonec mívají tzv. idealisté vždycky pravdu a udělají pro stát, pro národ a lidstvo víc než ti politikové, jak se jim říká, reální a chytří. Chytráci jsou koneckonců hloupí. I v politice melou boží mlýny pomalu, ale melou jistě.“

(tl)